Teszt Chevy Aveo automata Vagánysrác
A piac egyik legelérhetőbb áru autója a Chevrolet Aveo. Ez már jó ideje így van, és kicsit a típus megítélésére is rányomta a bélyegét. Úgy látszik azonban, hogy a Chevy megelégelte ezt a szerepet, és kitör az unalom-átlagautó szerepkörből. Azonban az ilyesfajta kitörés sohasem olcsó, hiszen valamivel ki kell tűnni, különleges műszaki megoldásokkal, szuper-felszereltséggel, vagy ejha-minőséggel. Vagy valami ütős formatervvel. Az utóbbi recept a legjobban beválló, hiszen a lemeznek mindegy, hogy milyen formára préselik, és a műanyagokat is ugyanannyiért öntik, ha vagány, ha nem.
Igazán a megújulás már korábban elkezdődött. Indította a Captiva, az Epica, jó vonalú autóként érkeztek. Majd jött a Cruze, amely piaci feltűnést is keltett, hiszen az elérhetőbb kategóriát képviselte. Aztán megjött az atom-telitalálat Orlando, lényegében a kategóriájában autót keresve bárki beleülne. És legutóbb megújult az Aveo, amely a típusmixben az igavonó szerepű, volumen-autó. Ha ez bejön, akkor bizony újra kellemes évei jönnek a Chevynek.
Tehát az új Aveo. Ami rögtön kiabál róla, az az orr formaterve. Királyak a lámpák, bár a kézimosóban biztos nem örülnek neki. De nem csak a lámpa mutatós, jó a domborodó géptető, a kicsire húzott maszk, és az egésznek a folytatása, az emelkedő övvonallal, a szűkülő ablaksorral, a küszöb elejétől induló, a kerékjárati ív felső éle felé tartó lemezvonallal. A hátsó ajtón a kilincset eldugták, a farrész előre dől, a hátsó szélvédő egész kicsi, spoiler árnyékolja. Ettől olyan sportos a hatás, főképp a kör-formájú lámpacsoportokkal. A hátulnézet azért erősen emlékeztet a Sparkra.
És az utastérben is van gén a kistestvértől. Rögtön ott a műszerfal, amely a kétkerekűek világát idézik. A műszerfaltömb formája lendületes, és funkcionális is, pakolóhelyeket is raktak bele rendesen. A színek a szürke árnyalataiból kerülnek ki, az anyaghasználat során azért az olcsóbb plasztikokból válogattak. Jópofák a légbeömlők.
A helykínálat a kisautókategóriában jó, az ülések komfortja átlagos. Hátul hasonló a helyzet, magam mögött (172 cm testmagasság) 17 cm a térdhely. A csomagtartó mérete szolíd. Tesztautónk felszereltsége alapos, mindenütt elektromosak az ablakok, van elég légzsák, meg automata kondi.
A jó felszereltség másutt is érezteti a hatását. A kocsira 17 colos felniket szereltek 205/50 R17 gumikkal. Persze az autó ezzel néz ki jól, egyértelműen. A futómű komfortja és viselkedése is változott a peres gumi felszerelésével. Vélhetően alapvetően nem erre hangolták az Aveo lábait, így érdekes a "fogós" gumik egysége a lágyabb rugózással és csillapítással. Keményebb lengéscsillapítókkal, egy készlet sárga Konival például, vagy Bilsteinekkel harmonikusabb lenne a futómű. A szélesebb gumik által a kocsi határértékei kitolódtak, később jelentkeznek az alulkormányzottság jelei, kicsit rövidebb reakcióidőt hagyva a sofőrnek. A fékút is rövidült.
Igaz olyan nagy pajzánkodásra azért nincs lehetőség. Az 1,4 literes Ecotec motor egész jól húz alsó és közepes fordulatszámtartományban is, azonban ilyen kis motornál érezni a hagyományos automata teljesítményfaló jellegét. Ráadásul a takarékosság okán elég hamar felváltogat. Még jó, hogy a kézi kapcsolás lehetőségét is bedobták a Chevy mérnökei, és hálisten nem a kormány köré tettek formaegy füleket. Az ötlet, hogy a váltókart fogva a hüvelykujj éri el kényelmesen a váltógombot, fel-lökve fel, lenyomva levált. Egyszerűen nagyon tetszett. Kézreesik, nem igényel figyelmet, nem kell keresgélni, olyan, mint a vadászgépeken a HOTAS rendszer (minden kapcsoló a boton). Igaz itt csak egy kapcsolóról beszélünk.
A váltogatást használva egész szépen kihozható a hajtásból a maximum, és élvezetessé válik az átlagautózás. Jó az ilyen dolog, mikor egy egyszerű ötlet a gyakorlatban bizonyít. Normál körülmények között meg álmoskodhat az automataváltó gyári beállítása, a hagyományos automatákhoz illőn szépen kiszámítható kúszással, rángatásmentes indulással, váltással szemben a ma favorizált robotizált váltókkal.
Ráadásul a klasszikus automata karbantartásigénye alacsonyabb, élettartama hosszabb. Persze többet fogyaszt vele a jármű. Esetünkben 9,5 litert főképp városban. De mint már sokszor említettem nekem nehéz a jobb lábam, másnál kijöhet a kocsi 8,5-ből tudom ma már ez sem kevés.
Összességében jól sikerült a Chevy Aveo frissítése. Fiatalos, mai. Mindazt tudja, amit a kategóriájában elvárunk, a csomagtartó azért lehetne nagyobb tesztautónkban voltak rekeszek a padló alatt, minthogy pótkerék mentes övezet volt a kocsink. Az ára kedvező, az automataváltó kényelmes, vásárláskor érdemes elgondolkozni ezen az alternatíván.