X-AKTÁK

Témakör: Real life
aktuális téma
X-AKTÁK
X-AKTÁK topic

Minden érdekes témával foglalkozó, leginkább tudományos, megmagyarázhatatlan, vagy rejtélyes történeteket, híreket várunk.

Ezen hírből indult a topic



Műsor ajánló
http://www.youtube.com/user/EnigmakTV
Több megjelenítése
Kevesebb megjelenítése
4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Nigger83
#1590
2010. szeptember 30. 15:47
YELLOW
#1589
2010. szeptember 30. 15:46
nah a hülyeséget abba lehet fejezni! irány az ömlesztett hülyeségek topic. innetől törölve ami nem ide való.
Nigger83
#1588
2010. szeptember 30. 15:46
biztos nem lenne drága egy 20 lábas konténerben 20 fényévet szálljtani a kocsit, mindjárt meg is kérdezem a DHL-t hogy mennyi a tarifa a Glise 581g-re
pomicsabi
#1587
2010. szeptember 30. 15:43
Nigger83
#1585
2010. szeptember 30. 15:41
de a tömege 3,2 szerese a földnek szóval vmi erősebb rugókat kellene nézni a kocsiba, mert egyből 3600 kilós golfom lenne és leülne koppig a mostanival
Nigger83
#1584
2010. szeptember 30. 15:39
de ott nincs is olyan hogy 1 nap, ott minden nap szombat van mondjuk
YELLOW
#1583
2010. szeptember 30. 15:35
de most gondolj bele, olyan gyorsan pörög meg kering, mint búcsúban a breakdance sergő

vagyis hülye vagyok, egy nap 37 nap lenne ott. nem kellene világítani, stb. én már megyek is, mert 2012 a nyakunkon van...
pomicsabi
#1582
2010. szeptember 30. 15:34
Nigger83
#1581
2010. szeptember 30. 15:31
gyorsan venni kell rajta 100-200 Ha földet lehetőleg vmi jó helyen, mondjuk épülő autópálya nyomvonalán
pomicsabi
#1580
2010. szeptember 30. 15:29
YELLOW
#1579
2010. szeptember 30. 15:19
Megtalálták az első potenciálisan lakható idegen bolygót

Olyan Naprendszeren kívüli bolygó felfedezését jelentették be, amelyen megfelelő körülmények uralkodhatnak a folyékony víz és talán az élet számára is. A Gliese 581g csak háromszor nagyobb tömegű a Földnél, és az úgynevezett lakhatósági zónában kering.

A Gliese 581g jelű, újonnan felfedezett égitest jelenleg ismert paraméterei alapján a Földhöz leginkább hasonlító exobolygó, azaz Naprendszeren kívüli planéta. Mindössze 20 fényévre van tőlünk, a Libra (Mérleg) csillagképben, és egy a Napnál halványabb csillag, a Gliese 581 körül kering, amelynél korábban már öt exobolygót találtak.

A Gliese 581g csillagtávolsága a Nap-Merkúr-távolsághoz hasonló (azaz csillagához közel kering), ennek ellenére az úgynevezett lakhatósági zónában van. Ez az a térség, amelyben egy Földhöz hasonló bolygó felszínén folyékony víz tartósan előfordulhat. A Gliese 581 kisebb a Napnál, tömege mintegy 30%-a, energiakibocsátása pedig 1 százaléka a mi csillagunkénak. Mivel gyengébben sugároz, közelebb húzódik hozzá a lakhatósági zóna.

A Gliese 581g keringése kötött, tehát 37 napos forgási és keringési ideje megegyezik (ilyen például a Hold is). Emiatt mindig ugyanazt az oldalát fordítja csillaga felé, és nem váltakoznak rajta a nappalok és az éjszakák. A kötött keringés miatt azonban igen stabil viszonyok uralkodhatnak a felszín egyes területein: különösen érdekes lehet például a fény-árnyék határvidék, ahova folyamatosan és igen lapos szögben érkezhet a központi csillag sugárzása.

A bolygó átmérője 1,2-1,4-szerese, tömege pedig csak 3,1-szerese a Földének (eddig általában jóval nagyobb tömegű exobolygókat fedeztek fel), és nagy eséllyel vastag légköre van, ami csökkentheti a nappali és éjszakai oldal közötti hőmérsékleti eltérést. Emellett a kistömegű központi csillag élettartama sokkal nagyobb a Napénál. Mindez kedvező lehet az élet esetleges kialakulása és fejlődése szempontjából. Csillagászati léptékkel a Gliese 581g közel van a Földhöz, ami segíti további vizsgálatát.

Korábban már találtak néhány, a Földhöz hasonló tömegű exobolygót Naphoz hasonló (fősorozati) csillagok körül: ilyen az ugyanebben a rendszerben keringő Gliese 581e 1,9-szeres és a COROT-7b 1,7-szeres földtömegével. Ezek azonban nem olyan távolságban vannak csillaguktól, hogy tartósan folyékony víz lehetne a felszínükön.
YELLOW
#1578
2010. augusztus 03. 14:52
Hatalmas anyagfelhő tart a Napból a Föld felé - sarki fény is lehet kedd éjjel

Augusztus 1-jén óriási anyagfelhő dobódott ki a Napból, amely egyenesen a Föld felé irányult. A napanyag a következő nap során ér el bennünket, ezért ma estétől érdemes egy tőlünk csak elvétve látható természeti jelenségre, sarki fényre vadászni.

A Nap Föld felé forduló oldala igen aktív volt augusztus első napján: naprengések és napkitörések zajlottak rajta, és a felszínéről kidobott anyag egy része a Föld felé zúdult. Ennek az úgynevezett koronakitörésnek az anyaga a következő napban ér el bennünket, és a NASA előrejelzése szerint geomágneses viharokat, illetve fokozott sarkifény-tevékenységet válthat ki.

Mindezek miatt több hírforrás is arra figyelmeztet, hogy augusztus 3-ról 4-ére (keddről szerdára) virradóra érdemes figyelni az eget az alacsonyabb földrajzi szélességeken élőknek is (tehát nem csak azoknak, aki a sarkvidékekhez közelebb élnek). Amerikai források az USA északi részén élőknek is ajánlják a "sarkifény-vadászatot" (például itt), zöldes és vöröses fényfüggönyök lehetőségével izgatva az embereket. Tekintve, hogy az USA északi része körülbelül az é.sz. 45-50. foka közötti terület, Magyarországon is lehet esélyünk (Budapest az é.sz. 47,5. fokán fekszik, 1 földrajzi fok a főkörök mentén 111 kilométernek felel meg.)

Esti programjavaslatunk tehát a következő: ha az időjárás kegyes lesz hozzánk, nézzünk észak felé, és reménykedjünk az egyik legszebb természeti jelenség megpillantásában. Minél sötétebb helyszínt választunk, annál nagyobb esélyünk van a halványabb felfénylések észlelésére is. Közben az augusztusi csillaghullás (Perseidák) előörséből is elcsíphetünk néhány meteort.
YELLOW
#1577
2010. június 02. 14:48
Megnyílhat-e a föld Magyarországon is?

A Guatemalában kedden megnyílt hatalmas víznyelő miatt felmerül a kérdés: mivel Magyarországon is sok a mészköves-dolomitos terület, a megnövekedett csapadékmennyiség hatására kell-e hasonló katasztrófától tartanunk valahol? A szakember szerint nem, a lösz viszont veszélyesebb lehet.

Mint azt tegnap már láthatták az [origo] Fotó rovatában is, hatalmas lyuk tátong Gutemala City egyik kereszteződésében. A több méter átmérőjű üreg a heves esőzések nyomán keletkezett hatalmas víznyelő, amely elnyelt egy házat és egy útkereszteződést (a helyszínt lásd a Google térképén is).

Hogyan keletkezett ez a nem mindennapi üreg? Közép-Amerikában, így Guatemalában is súlyos természeti csapásokat okozott az elmúlt napokban az Agatha hurrikán. A szélsőséges időjárás miatt áradások léptek fel, és Guatemala városban a csatornarendszer nem tudta teljesen elvezetni a gyorsan lehullott csapadékot. A település egy karbonátos kőzetekből (főleg mészkőből) álló karsztvidéken található. Ezért a felszín alatt sok oldásos üreg, barlang van a térségben. Úgy fest, hogy a gyorsan lehullott csapadék is ezeket a felszín alatti üregeket találta meg. Áramlásával kiszélesített néhányat, majd a meggyengült kőzet felszíni rétege beomlott.

A természetben így keletkeznek a víznyelők, amelyekből a Bükk fennsík karsztos területén hazánkban is láthatunk néhányat. Guatemala városa esetében a felszín erősen be van építve. Természetes növény- és talajtakaró hiányában a lehullott csapadék gyorsan beszivárog a felszín alá - ott, ahol erre a betonozás és az épületek alapzata lehetőséget ad. A lehullott csapadékvíz ezért néhány helyen koncentráltan jut a méylbe, ahol tovább áramlik, és erodálja, pusztítja az anyagot, üregeket, barlangokat mosva ki benne.

Ilyen folyamat eredményezte a képen látható terület beomlását, amely egy hatalmas víznyelőt hozott létre a kereszteződésben. Hasonlóra már korábban is volt példa a városban: 2007. február 23-án szintén beszakadt egy felszín alatti mélyedés, amely három ember halálát okozta, és tönkretett tizenkét lakóházat.

Magyarországon is sok a karsztos terület, így felmerül a kérdés, hogy - ugyancsak a megnövekedett csapadékmennyiség hatására - kell-e hasonló katasztrófától tartanunk valahol. Mari László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természetföldrajz Tanszékének docense szerint nem. A karsztokkal is foglalkozó kutató az [origo]-nak elmondta: nálunk nincsenek olyan méretű felszín alatti üregek, amelyek teteje így beomolhatna. Talán az Óriások terme jöhetne szóba Aggteleki-karszton, ott viszont elég vastag a fedőréteg.

Az esőzések miatt nálunk egy még gyakoribb kőzet, a lösz lehet veszélyes: a nagy esőzések miatt megváltozott felszín alatti vízszint főleg a löszre épült területeken okozhat gondot. Csuszamlások miatt többször voltak már statikai problémák például Dunaújváros térségében, ahol a lösztakaróba beszivárgó csapadékvíz az egykori talajszintek agyagos rétegeiben megáll, és úgynevezett csúszópályát alkothat - egy olyan felületet, amelynek mentén megindulhat a felette lévő kőzetanyag.

http://www.origo.hu/tudomany/20100602-viznyelo-guatemala-agatha-tropusi-vihar-guatemala-city-karsztjelenseg-barlang-omlas.html

YELLOW
#1576
2010. május 31. 13:34
Rakéta lehet a Föld mellett elhaladt rejtélyes objektum

"Ismeretlen kisbolygónak tekintett objektum haladt el a Föld mellett. Jellemzőit tekintve azonban nem hasonlított a többi égitestre, és részletes elemzése során kiderült: egy elkóborolt orosz rakétafokozat térhetett vissza bolygónkhoz.

2010 KQ jelzést kapott a 2010. május 16-án felfedezett apró égitest, mivel azonosításakor bolygónk közelében elhaladó, potenciálisan veszélyes kisbolygónak tekintették. Azonban kis pályahajlása (pályasíkjának a Föld keringési síkjával közel párhuzamos helyzete), valamint színképi jellemzői alapján jogosan feltételezték, hogy mesterséges testről van szó.

Még mindig nem sikerült biztosan azonosítani a testet, de valószínű, hogy egy 1974. október 28-án indított Proton hordozórakéta negyedik fokozata lehet. Ez a rakéta küldte a Hold felé a Luna-23 orosz Hold-szondát. Az űreszköz feladata anyagminta visszahozatala lett volna a Földre, de mintavevő berendezése nem működött megfelelően.

A közel 2 méter átmérőjű rakétafokozat a Földhöz nagyon hasonló pályán kering, és űrszemétnek tekinthető. Az objektum a továbbiakban is a bolygónkéhoz hasonló pályán mozog, és a számítások alapján közel 6% az esély rá, hogy 2036-ig eltalálja a Földet. Becsapódása nem jelentene komoly veszélyt, anyagának nagy része eliizzana, esetleg kisebb darabok hullanának a felszínre."
alienvs
#1575
2010. április 04. 00:48
La Push
#1572
2010. április 04. 00:19
GOLF 1 TD
#1571
2010. április 04. 00:15
Ha Te is hozzá szeretnél szólni, jelentkezz be!
4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Összesen 1750 találat 88 oldalon